Tvrdá hudba a ženy

Všeobecná diskuse o metalové hudbě.

Tvrdá hudba a ženy

Příspěvekod jakarlito » prosinec 29, 2009, 12:09 pm

Tvrdá hudba a ženy :

Tvrdá hudba a ženy:
Symboly a objekty
V lyrice a mimohudebních aspektech tvrdé hudby hrají ženy spoustu rolí. Některé dámské formace ženský aspekt zdůraznily již při výběru jména svého uskupení. „Náš název znamená v latině ´dračice´ a rozhodly jsme se pro něj, protože nám připadal dobrý a silný. Byl velmi vhodný, protože drak je důležitou bájnou postavu a my jsme byly od začátku kapelou s ženským obsazením", prohlásila zpěvačka a kytaristka Mia švédských black/deathmetalových DRACENA. S podobným důrazem na ženský rod pojmenovaly své kapely také dámy z GIRLSCHOOL („dívčí škola") a VIXEN („liška", v přeneseném smyslu „ďáblice"). A sestavy pánské? Asi méně než ženskost, o to více však temnost osobnosti jisté hraběnky zaujaly Quorthona natolik, že své BATHORY pojmenoval podle ní.
Postava ženy nabírá v lyrické stránce tvrdé hudby různých podob. SINERGY ve svém albu „Beware the Heavens" nechávají vystupovat válečnici Xenu. Zpěvačka Kimberly Goss je totiž velkou fanynkou herečky Lucy Lawless. Jak ale říká, nechce se sama stát žádnou válečnicí a SINERGY považuje za kapelu, která nebere vše vážně a doslova.
Na postavení ženy v naší společnosti se cíleně a provokativním způsobem zaměřili ve skladbě „Nail on your coffin" („Most Evil Demo") thrashoví IZEGRIM z Holandska. Kapela již předtím na domácí scéně proslula ostřejšími texty různého zaměření, které samotná doporučuje nebrat doslova: Gathered sisters, hear my call! / united we stand, divided we fall / redemption has never been so near / for who bear the mark of Venus / sewing-machines and pans will melt / into weaponry and chastity belts / man will face his darkest fears: desacrate the Holy Penis! (Shromážděné sestry, slyšte mé volání! / sjednocené stojíme, rozdělené padáme / spása nikdy nebyla tak blízko / pro ty, které nosí znamení Venuše / šicí stroje a pánve se roztaví / na zbraně a pásy cudnosti / muž bude čelit svým nejtemnějším obavám: konec posvátnosti penisu!). Zpěvačka Krisz k tomuto textu podotýká: „Lyrika je o stále aktuálním tématu. Nechceme muže urážet. Chceme jen ukázat, že muži a ženy jsou si rovni."
Naopak romantici HIM nazírají na ženu ze zcela jiného konce. Hlavní mozek kapely Ville Valo se neúnavně věnuje lásce, touze a vášni, utrpení a smrti. Různé slečny se objevují ve většině videoklipů této kapely a jejich společným znakem bývá přiměřeně vyzývavé vzezření a duchapřítomný výraz. Lyrika i vizuální forma písně do sebe u HIM logicky zapadají. Tím se celá záležitost odlišuje od klipů některých jiných kapel, které ženy ztvárňují jako erotické objekty bez duše a příležitostně zcela mimo kontext skladby.
Videoklipy bývají velmi různorodé. Velká část s motivem ženy vůbec neoperuje. Někde slouží žena jako pouhý dekorativní prvek podtrhující interpretovu „mužnost" - sem patří modelky vlnící se v posteli nebo na kapotě bouráků z klipů WHITESNAKE z let osmdesátých. Jinde ženy dotvářejí atmosféru hudby a image kapely - od gotické dekadence černých rtěnek (THE 69 EYES) až po démonku rvoucí zpěvákovi Danimu srdce z hrudi (CRADLE OF FILTH).
Někdy postava ženy demonstruje téma celé skladby, jako příklad uveďme „Sex hat keine Macht" od elektrometalistů OOMPH! z jejich alba „Wahrheit oder Pflicht". Zpěvák Dero se v textu snaží vymanit z osidel své femme fatal. Kapela klip pojala vtipně a Dero se svými kumpány v kněžských hávech slečnu exorcíruje.........................................

pár ukázek:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gXZQ7b63uHM[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=p4sk8Eyy-ns[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=fY67hsvgUFo[/youtube]
pár statistik...

My Music on RYM
jakarlito
Moderátor
Moderátor

Re: Tvrdá hudba a ženy

Příspěvekod jakarlito » prosinec 29, 2009, 12:11 pm

Zpěvačky:

V našem článku nelze nezmínit Anneke van Giersbergen (GATHERING). I v dalších hudebně těžce zařaditelných kapelách figurují za mikrofonem ženy, zástupně jmenujme Moniku Edvardsen (ex-ATROX, nyní TACTILE GEMMA). Z českých zpěvaček je jednou z nejvýraznějších osobností Hana Nogolová, jež prošla řadou uskupení a nyní zakotvila u SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY. Ženskými vokály ale oplývají zejména romantické odnože metalu, Tarju Turunen nebo Sharon den Adel netřeba představovat. Existuje však řada dalších kapel, které se rozhodly vydat podobnou cestou. Nemálo nabízejí rakouští EDENBRIDGE (Sabine Edelsbacher), holandští AFTER FOREVER (Floor Jansen) i progresivnější TRISTANIA a jejich Vibeke Stene.

V gotice se to zpěvačkami přímo hemží. Slavičí hlásek Liv Kristine je známý širokému publiku. Gotické kvítí ale kvete pěkně také v Holandsku, kde kromě formací jako EPICA (Simone Simons) nebo AUTUMN (Nienke de Jong) působí i ASRAI. Od předchozích se odlišuje svým nadprůměrně babským obsazením - hlasivky napíná Margriet Moy, do bicích šije Karin Mol a klávesy a housle má na starosti Manon van der Hidde.

Skoncujme s něžností a dejme prostor bestiím death a thrashmetalu. Poté, co některé party přišly o zpěváka, rozhodli se zbývající členové ke kroku nečekanému a za mikrofon pozvali ženu. Nejznámější je případ Angely Gossow (ARCH ENEMY). Stačí si ale vzpomenout na Sabinu Classen, která ve službách HOLY MOSES začala řvát na svět už v roce 1981 a celá záležitost nám rázem připadne méně zvláštní. A jak je možné, že žena může mít tak agresivní hlasový projev? „Nevím, ale koneckonců mají ženy stejně jako muži hlasivky, jsou akorát trochu jemnější. Myslím, že je to zvláštní technikou, kterou také neovládá mnoho mužů", říká Angela.
Zlatý střed nás přivádí ke zpěvu hardrockovému a heavymetalovému. Z české scény je třeba zmínit Lucii Bílou, svého času u ARAKAIN. Na scéně mezinárodní se v druhé polovině osmdesátých let blýskala hvězda Jutty Weinhold (ZED YAGO). A co nekorunovaná královna heavy metalu DORO? Ta v roce 1986 v anglickém Doningtonu se svou tehdejší formací WARLOCK ukončila mužskou nadvládu nad festivalem Monsters of Rock a na pódiu stanula jako první žena. Je stále nadmíru aktivní a hledá nové směry projevu. Takto se v písni „The Want" z roku 1995 (album „Machine II Machine") poprvé odvážila dotknout i tématu erotiky, kterému se před tím striktně vyhýbala, protože „zpívá-li o tomto žena, musí se vždy dbát na to, aby byl zachován určitý styl, aby to neznělo lacině."
Metal nadchl také Kimberly Goss. Spolupracovala s řadou formací a založila heavymetalové SINERGY, kde píše texty, skládá asi třetinu hudby a do nichž dokázala nalákat nejedno známé jméno (Alexi Laiho, Marco Hietala). V roce 1999 vyšlo první album „Beware The Heavens" a Kimberly tehdy prohlásila: „Jsem zde, abych dokázala, že i ženy mohou stát v čele kapely a být brány vážně."
Je zajímavé, že ve speed a powermetalových kapelách je zpěvaček minimum. Výjimkou jsou kanadští FORGOTTEN TALES, jejichž tvorbě dodává šmrnc Sonia Pineault. Mají na kontě dvě alba, na domácích pódiích předskakování NIGHTWISH nebo GAMMA RAY a doufám, že se s nimi někdy setkáme i v Evropě.
Na ženy-muzikantky reaguje i hudební byznys. Podle Ann Boleyn (HELLION) bylo v sedmdesátých letech zcela běžné sexuální vydírání a obtěžování protagonistek ze strany koncertních promotérů, zaměstnanců rádií a vydavatelských firem. Situace se od té doby nepochybně zlepšila. Zajímavě hovoří Cadaveria, bývalá zpěvačka italských doom/death/blackmetalových OPERA IX. Ta se ze strany fanoušků s nepochopením údajně nikdy nesetkala, ale myslí si, že se velké vydavatelské firmy možná bojí investovat do kapely, v jejímž čele stojí žena, která občas zpívá a obléká se jako muž.

Hráčky
Známé je jméno dvojnásobné držitelky ceny Gibson Music Award pro nejlepší baskytaristku, Melissy Auf Der Maur (ex - HOLE a SMASHING PUMPKINS, nyní AUF DER MAUR). Z dalších baskytaristek můžeme jmenovat Jo Bench (BOLT THROWER) a zástupně pro domácí scénu Michaelu Formanovou (heavyrockoví TOY). Zajímavou osobností je také Petra Delorian (progresivisté AVALON), která se učila hrát mj. na Bass Institute v Mnichově a brala taktéž hodiny hraní na klavír, bicí nebo saxofon.

Bolt Thrower, uprostřed basistka Jo Bench. Zdroj: http://www.librariusmetallicus.com/Band/view/108

Kytarovou bohyní je dle vlastních slov THE GREAT KAT. Začínala hrou na klavír a housle a vystupovala jako sólistka. Později objevila heavy metal, naučila se hře na kytaru a kombinuje oba tyto hudební styly. Výraznější než hudební počiny jsou ale její image a silná slova. Svá díla charakterizuje jako „brilantní a unikátní" a svou hudbu považuje za „revoluční". Díky jejím prohlášením bych ji zařadila spíše do oblasti bizarností na metalové scéně.
Kytaristky RUNAWAYS Joan Jett a Lita Ford byly jedněmi z nejvýznamnějších představitelek dívčího hardrocku 80. let. Joan Jett známe zejména díky její verzi písně „I Love Rock´N´Roll", jež se objevila i v prvním díle filmu Waynův svět. Podílela se také na psaní skladeb pro jiné interprety, zmiňme alespoň „House of Fire" z repertoáru ALICE COOPER. A Lita Ford? Minimálně stejnou část pozornosti, kterou na sebe strhla muzikantským uměním, upoutala svou image. Polonahá Lita pózující s kytarou - klasické laciné klišé amerického hardrocku 80. let.
Podstatně méně než kytaristek a baskytaristek je bubenic. Jednou z mála je Juliana Lopes z brazilských blackmetalových CRUCIFIXION. Na druhou stranu se ale objevují také hráčky na méně využívané nástroje (flétna, housle). Relativně mnoho žen hraje na klávesy.

Přes nemalý pokrok působí žena v tvrdé hudbě stále značně exoticky. Snad proto a také díky faktu, že vybudovat a uchovat si trvalou pozici je pro ni obtížnější než pro muže, jsou zde zmíněné a samozřejmě i další muzikantky silné a zajímavé osobnosti. A jak to nakonec skončilo se sex-appealem? Některé muzikantky jej využívají doteď, ale naštěstí tvoří rockovou a metalovou scénu v současné době již řada lidí, pro něž není vzhled interpretky přespříliš důležitý.
Zde naše povídání přerušíme a příště se budeme věnovat rockovým a metalovým médiím, ženám v nich a také symbolům a objektům, které ženy v hudební tvorbě představují.

vyšlo v rockovém magazínu Spark 8/06

A která,je ta vaše nej? :cool:
pár statistik...

My Music on RYM
jakarlito
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Antikrist » prosinec 29, 2009, 3:41 pm

Mě se nejvíc hudebně líbí Alžběta ze Stigmy u Arch Enemy ti sou znám jen kvuli té zpěvačce,tudíž ani hudba není dobrá.
Antikrist
Lord of Metal
Lord of Metal

Příspěvekod Hestia30 » leden 5, 2010, 12:29 am

Já všeobecně nemusím skupiny,kde zpívají ženy. Viz Epica, Within Temptaition*.Ale,je pár vyjímek.Jako třeba Nightvish,Tears of Magdalena, Ambeon apod. Tam je to dáno tím,že je ten ženský hlas kvalitní. Pak je druhá varianta, kterou mám i radši ,a to,když vokál zní "mužsky" i když patří ženě. Jako třeba Arch Enemy ( mimochodem Antichrist-e, dřív v AE zpíval chlap a přesto jsou teď kapku úspěšnější,takže to bude o kvalitě a ne o tom jestli zpívá žena nebo muž), Holy Moses a nebo česká Belligerence.Ještě mě napadá Astarte(řekyně), Matriarch(puertoričanky),kde je celé obsazení ženské a jsou dost dobrýýý... :arrow: Když tak teď přemýšlím,tak je spousta nádherných hlasů zpěvaček- Lita Ford ,Chastain,Benedictum.Možná to není přímo metal,ale rozhodně mě to osloví víc než rádoby zpěv jiných ženských individuí.

* tyhle zpěvačky mají hlas nudný,unylý a naprosto nezáživný.žádné zvraty,nápad ,barvitost.
Hestia30
Metal Novice
Metal Novice

Příspěvekod Syzygy » leden 5, 2010, 9:52 pm

Že Simmone Simmons má nudný hlas? Omg, cos pila :mrgreen: :mrgreen: A jinak dobrý vokál má Onielar.
Have you seen my queen? She's a divine child
And have you seen her ways, how they're driving me wild
When she dances like a lion, setting the treetops on fire
May her eyes never tell me no lies, because I love her

Obrázek
Syzygy
Unholy Son of Metal
Unholy Son of Metal

Příspěvekod Varg » leden 6, 2010, 4:50 pm

Já osobně absolutně nevnímám jestli v té či které kapele hraje a zpívá ženská a nebo chlap.
Mám rád Sharon s WT,miluji Doro pro její prochlastaný projev,líbí se mně Sabina Classen ale nikdy se mně nestalo že bych vyhledával kapelu k vůli tomu kdo tam zpívá.Musí se mně líbit jako celek a ne jen proto že má třeba Anča s Gatheringů pěkný úsměv.
Varg
Metal bába
Metal bába

Příspěvekod Syzygy » leden 6, 2010, 5:19 pm

Varg píše:Já osobně absolutně nevnímám jestli v té či které kapele hraje a zpívá ženská a nebo chlap.
Mám rád Sharon s WT,miluji Doro pro její prochlastaný projev,líbí se mně Sabina Classen ale nikdy se mně nestalo že bych vyhledával kapelu k vůli tomu kdo tam zpívá.Musí se mně líbit jako celek a ne jen proto že má třeba Anča s Gatheringů pěkný úsměv.

Co se týče Doroty, jen bych dodal, že už to fakt nějak neni, co to bejvalo, a že podle mýho názoru s tim měla už před delší dobou seknout.

Obrázek
Syzygy
Unholy Son of Metal
Unholy Son of Metal

Příspěvekod Terror » leden 6, 2010, 6:15 pm

Aby se nezapomnělo na nevyřvávající metalistky, líbí se mi projev bassmanky z Bolt Thrower - Jo Bench.
Terror
Metal dědek
Metal dědek

Příspěvekod Varg » leden 6, 2010, 6:19 pm

To máš pravdu že Dorka už je dávno za zenitem,ale ten hlas se mně stále líbí.
Spíše to ode mne bylo jen takové sečtení žánrů a rozdílných kapel kde zpívají ženy.
Mohl bych samo jmenovat dál,protože krom těch tří se mně samosřejmě líbí hromada dalších ale to byl jen takový výtažek.

Když si jen vemu alba minulého roku tak s ženským zpěvem mě uzemnili Trail of tears a taky Mader Mortem.

Nu a které naopak nemusím?
Třebas Tarju,Andělku s AE a další zpěvanky jejichž jména si fakt nepamatuju.
Varg
Metal bába
Metal bába

Příspěvekod Stribok » leden 9, 2010, 7:17 pm

Mou favoritkou je jednoznačně Máša z Arkony :)
Stribok
Banana Man
Banana Man

Příspěvekod Dathremar » leden 9, 2010, 7:19 pm

Simone Simons a Máša
Láska k našej otčine, je našim zákonom!
Dathremar
Unholy Son of Metal
Unholy Son of Metal

Příspěvekod Hestia30 » leden 12, 2010, 10:30 am

Syzygy píše:Že Simmone Simmons má nudný hlas? Omg, cos pila :mrgreen: :mrgreen: A jinak dobrý vokál má Onielar.

pro mě má nudný hlas...totál..možná,že by se mi líbil,kdybych se napila. Ale proti gustu žádný dišputát :)
Mám pocit,že hodně chlapů je "očarováno" spíš tím jak vypadá než jak zpívá... :D
No a jinak jsem si ještě vzpomněla na Simone Wenzel- kytaristka z Rebellion :arrow:
Hestia30
Metal Novice
Metal Novice

Příspěvekod pan.balu » leden 12, 2010, 11:27 am

Simone Simons je ale kus baby :shock:
"Jsou jen dvě možnosti... Buď jsme ve vesmíru sami, nebo nejsme. - Obě jsou stejně děsivé." Arthur C. Clarke
pan.balu
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Terror » leden 12, 2010, 1:22 pm

Simone má hlas takový nevýrazný. Ničím prostě nevyčnívá, žádné poznávací znamení. To ovšem neznamená, že zpívat neumí. Ale já mám radši vokál, který se nějak liší od ostatního "zavedeného klišé". A co se týče jejích vnad - svým způsobem je hezká, jako skoro každá žena, ale není mi moc sympatická.
Terror
Metal dědek
Metal dědek

Příspěvekod Hestia30 » leden 12, 2010, 2:57 pm

Terror píše:Simone má hlas takový nevýrazný. Ničím prostě nevyčnívá, žádné poznávací znamení. To ovšem neznamená, že zpívat neumí. Ale já mám radši vokál, který se nějak liší od ostatního "zavedeného klišé". A co se týče jejích vnad - svým způsobem je hezká, jako skoro každá žena, ale není mi moc sympatická.

Ano,souhlas. :arrow:
Hestia30
Metal Novice
Metal Novice

Příspěvekod Syzygy » leden 22, 2010, 11:56 am

Není výjimečná, ale výtečná :-D

Obrázek
Syzygy
Unholy Son of Metal
Unholy Son of Metal

Příspěvekod puff » únor 23, 2010, 10:10 pm

Holy Moses nikdy nepsali dějiny thrash metalu, ale já si je rád občas poslechnu. A to i naživo... 2-krát první lajna :)
Na učňáku jsem měl na ,,džísce" jedinou nášivku... Holy Moses ( mám ji schovanou dodnes ) :)
A tady ukázky jak jde čas:
První ukázka r.89, kdy Sabinka kuchtila spolu se svým manželem lehce psychedelicko-technický thrash...
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=k0VazrvTsfw&feature=related[/youtube]
a druhá se současnou sestavou...
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Z0akBho3jig[/youtube]
puff
Metal Beast
Metal Beast

Příspěvekod Syzygy » únor 23, 2010, 10:30 pm

Jo jinak vzpomenu dvě své velké metalové lásky - Moniku Pedersen (je skvělá) a její náhražku Ailyn (tak krásný, úžasný, jemný a něžný "R" nemá nikdo na světě!!! Důkaz níže)

ten refrén je na zestříkání
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=q6qiHNDpP7A[/youtube]
Morten měl po vydání alba velkohubý kecy, jak to Ailyn všechno psal na míru a tak. Tenhle song je snad jedinej, kde tomu věřim výhradně a stoprocentně.

Obrázek
Syzygy
Unholy Son of Metal
Unholy Son of Metal

Příspěvekod Belenus » únor 24, 2010, 8:31 am

Tento štýl "hudby" tak nemám rád. :mrgreen: Ale zase tá speváčka má fakt pekný hlas.
Belenus
Unholy Son of Metal
Unholy Son of Metal

Příspěvekod Syzygy » únor 24, 2010, 3:25 pm

Belenus píše:Tento štýl "hudby" tak nemám rád. :mrgreen: Ale zase tá speváčka má fakt pekný hlas.

Dokud jsem poprvé neuslyšel Sirenii, tak sem ho taky nesnášel. :)

Obrázek
Syzygy
Unholy Son of Metal
Unholy Son of Metal

Další

Zpět na Všeobecně o metalu