Vyznáte se v nových stylech?

Všeobecná diskuse o metalové hudbě.

Vyznáte se v nových stylech?

Příspěvekod Terror » říjen 13, 2012, 9:11 pm

Mám osobní problém. Je mi naprosto jasné, že jsem staroškolský imbecil, takže mi třeba někdo poradí.
Když tak brouzdám netem, nacházím zajímavé styly spojené s metalem,
A tak se ptám: Co je to djent? Co znamená předpona post před klasickým black, death, doom metalem? Co je to shoegaze? Jaký je rozdíl mezi Melodic progressive death metalem a Deathcorem?
Co to má doprdele všechno znamenat?
Byl bych rád, kdyby mi zasvěcení pomocí ukázek dokázali, proč má to či ono takový popisek. A taky bych rád znal vaše názory na současné rozdělování stylů. A vůbec sem napište co chcete, třeba kterou škatuli máte rádi a kterou nechápete.
Terror
Metal dědek
Metal dědek

Re: Vyznáte se v nových stylech?

Příspěvekod Lacrimas » říjen 13, 2012, 10:07 pm

Noo tak tohle podle mě není vůbec lehká otázka a jen těžko se na ni dá odpovědět. Tak djent je podle mě prostě chaos :mrgreen: je spojovaný třeba s Meshuggah. Pro mě to zní trošku jako jazz, ale zase jinak. Je to takové neuchopitelné pro mě. Post vnímám já jako jakési modernější pojetí black, death a doom metalu. Není to prostě klasický styl, ale je tam třeba víc elektroniky a nebo nějakých modernějších prvků. A taky třeba u post rocku je důležitá a používají to snad všechny kapely gradace. Že skladba nabírá na tempu, používá třeba stejný motiv, melodii a na ni se nabalují další nástroje a pak to jakoby vybuchne v orchestr všech nástrojů. Příklad třeba Sigur Rós. To je, ale jen můj pocit a nevím jestli to tak je :-) Shoegaze neumím popsat jen ten styl vždycky poznám. Je to taková snová, většinou melancholická hudba, křížená většinou s blackem. A rozdíl mezi melodic progressive death metalem a deathcorem? Já bych řekl, že deathcore je víc přímočarejší a používají jako by víc sekané riffy jako u hard core. Takže bych řekl rozdíl je v trošku větší "jednoduchosti" u deathcore. Můj názor :-) Co se týče jiných stylů tak já mám docela oblíbený styl sludge. Atmosferic sludge a hlavně kapelu Isis. Je to podobné doom metalu,ale hlas je spíš takový uječený jako by do HC. Takže toť můj skromný názor :-)
Lacrimas
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod k_e_ň_a » říjen 13, 2012, 10:52 pm

Škatulky, škatule :) Já se nevyznám ani v těch starých :D Ne, tenhle problém tu byl vždy a zdá se, že to nekončí - pořád vznikají nové. Vždycky jsem četl různé metalové časáky, kde na toto poukazovali taknějak s opovržením, aby za nějaký ten čas danou škatuli používali bez mrknutí oka. A to pro (podle mně) docela rozdílné kapely. A proč to? Taky nevím :) Lidi mají prostě tendenci pořád všechno zjednodušovat zkracovat?
Obrázek
k_e_ň_a
Metal Slayer
Metal Slayer

Příspěvekod Lacrimas » říjen 14, 2012, 9:31 am

No pravdou je, že mnohdy je značení stylu zavádějící a stejně si každý udělá obrázek sám. Tak možná by stačilo u všeho označení metal :-)
Lacrimas
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Papri » říjen 14, 2012, 10:01 am

Me treba prijde, ze za skatulkou "Progressive" se dost casto schovava prachsprosty melodeath, a kolikrat opravdu nevim, kde se jim tam ta progrese schovala. Ale rozdil mezi deathcorem je hodne veliky.. kdyz se rekne progressive tak se mi rpedstavi takovy ten melodeath spis finskeho razeni, ktery se snazi byt treba komplexnejsi. A deathcore je primocara blbost, kdy jsou veskere postupy osekany na kost, a 80% hudby tvori stupidni breakdowny. + Debilni, otresna moda a styl.
Papri
Lord of Metal
Lord of Metal

Příspěvekod Liandra » říjen 18, 2012, 8:06 am

Já jsem ráda, že se jakž takž vyznám v těch základních stylech, ale když už se to tu nakouslo, co znamená crossover?
Obrázek
Liandra
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod thunderbolt » říjen 18, 2012, 9:14 am

Lacrimas píše:No pravdou je, že mnohdy je značení stylu zavádějící a stejně si každý udělá obrázek sám. Tak možná by stačilo u všeho označení metal :-)

podla mna by stacilo tak ako v 80 rokoch -Heavy ,Black,Speed,Trash,Death ,Power. pripadne ak je kapela progresivna tak doplnit Prog a je to :)
thunderbolt
Metal Lover
Metal Lover

Příspěvekod thunderbolt » říjen 18, 2012, 9:21 am

Liandra píše:Já jsem ráda, že se jakž takž vyznám v těch základních stylech, ale když už se to tu nakouslo, co znamená crossover?

crossover je miesanie stylov ,napriklad ked kapela hra thrash ale v hudbe je viac punku alebo hardcore napriklad kapely ako DRI,Suicidal Tendencies ale aj stare albumy Anthrax ,,
thunderbolt
Metal Lover
Metal Lover

Příspěvekod Sole_Survivor_ » říjen 18, 2012, 1:00 pm

No on je spíš problém, že se tříští ty styly do sebe. Někdo ti řekne, že power metal je Pantera, někdo zase, že power metal jsou Manowar, někdo že Primal Fear... Nějak se zapomnělo to jasně vymezit a teď si to každej škatulkuje jak chce. Pro nekoho je to power protože tam jsou meče, pro někoho, protože je to rychlé a agresivní. To je pak těžký :)
Největší průser ale přišel s těmi post-věcmi, ne že byc se mi ta muzika nelíbila, spíš je to takové nic neříkající. Ale osobně bych řekl, že takový post black je prostě postavenej na kořenech black metalu, ale používá více náladotvorných prostředků respektive do toho míchá jiné až nemetalové styly. Řekl bych, že jde hlavně o zvukový aspekt.
Obrázek
Sole_Survivor_
Metal Beast
Metal Beast

Příspěvekod pan.balu » říjen 18, 2012, 3:37 pm

já nahodím ukázky které ,PODLE MĚ !, definují ten který nový "styl"

post black metal:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=VoB6QQPhV0c&feature=related[/youtube]

Shoegaze:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0R46beoBDBo[/youtube]

melodic death metal

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ugUXDwBswWI[/youtube]

deathcore

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=cidY2kMWf4c[/youtube]
"Jsou jen dvě možnosti... Buď jsme ve vesmíru sami, nebo nejsme. - Obě jsou stejně děsivé." Arthur C. Clarke
pan.balu
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Papri » říjen 18, 2012, 6:57 pm

Vidim to stejne balu, ale problem je treba to, ze konkretne melodeath uz je dnes skatule sama o sobe a uz to ani v nejmensim nezni jako stary amorphis nebo treba dismember. Coz josu logicy kapely ktere hraji deathmetal ale tez kladou duraz i na melodicka sola ci dbaji na melodickou slozku vice nez jine "drevarny" ale dnes uz tomu tak neni, dnes kdyz se rekne melodeath, tak je to amutomaticky neco takoveho [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2YewgBMfyQ0[/youtube] nebo treba kalmah, before the dawn, insomnium atd. Proste kapely co maji s klasickym deathmetalem spolecne uplne prd, presto se jim rika melodicky death. Nejsem zadny pametnik ale odhaduju ze na vznik tehnle skatule mel asi nejvetsi vliv Gothenburg v cele s In flames, DT a At th gates, a prerostlo to v hrozny mismas v kterem aby se prase vyznalo.
Papri
Lord of Metal
Lord of Metal

Příspěvekod Terror » říjen 19, 2012, 12:56 pm

S tím melodeathem naprosto souhlasím s Paprim. To, co dneska nese příponu -death, už s tím původním zařazením nemá nic společného. Jen mě sere, že do stejné škatulky patří třeba Amon Amarth nebo Belakor a na druhé straně nějaká totální sračka typu Bloodwork či The Unguided. Jasně, škatulkáři u těch sraček hodí ještě přívlastek "Modern", jenže mě to přijde, že je to normální metalcore, který se cpe někam, kde nemá co dělat.
Problém už mám třeba i s označením Old school death metal. Bývávalo zvykem, že když jsem narazil na album s touto nálepkou, slyšel jsem v ukázkách buď jasnou švédskou Entombed školu, nebo něco z Bolt Thrower či Benediction. Dneska už epoletu OSDM pleskají na každou blbost, takže se v tom houby vyznám. Tuhle jsem třeba pod tímhle označením sehnal klon Cannibal Corpse (což byl u mne vždycky Brutal death). Stejný problém mám s označením Technical death metal. Tam se dá zařadit snad všechno, kde se ozve víc než tři akordy a nakonec je to stejně Deathcore.
Jo, ještě mi někdo vysvětlete, co je to MATH.
Terror
Metal dědek
Metal dědek

Příspěvekod Odifus » říjen 22, 2012, 2:56 pm

tak math chápu něco jako matematického... nejznámější je asi Meshugah... vysvětluju si to tak, že maj uplně prapodivně poskládané doby, že kdyby ses měl hýbat do rytmu tak si zlámeš kosti a obrátíš se na ruby, ale i přez to se to na konci stejně sejde a zapadá to tak nějak do normálních kolejí hudby... každopádně když se hodně soustředíš tak tě může rozbolet hlava... teda alespoň dle mého...
Jinak post chápu jako zkratku postapokaliptické což by mělo navozovat atmosféru jakéhosi zdestrojeného světa třeba po jaderné válce a tento obrázek by se ti měl vybavit při poslechu a měl by tak nějak tvořit děj který si domyslíš... pro představu třeba film Cesta nebo kniha přežití.... Jak už zde psal tuším Lacrimas tak gradace je takovou nedílnou součástí.... začátek... pomalé vyhrávky a vlastně i jakási melodie, která většinou provázi celou skladbu, pak gradace a nakonec rozdrcení... takhle to vidim já ... kámoši hrajou Post rock a když jdu na jejich koncert tak jsem pak úplně odrovnanej... základem je ta atmosféra, která ani nepotřebuje vokály... úplně stačí housle a jsem v hajzlu...
co se týče Shoegaze tak vim, že to hrají Amesoeurs, miluju Amesoeurs ale za boha nevim co to je co si pod tím představit a jak to definovat...
Co tady děláš?
Piju...
A proč piješ?
Abych zapomněl...
Abys zapomněl na co?
Abych zapomněl, že se stydím...
Za co se stydíš?
Stydím se, že piju...
Saint-Exupéry - Malý Princ
Odifus
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Varg » říjen 23, 2012, 6:58 am

Nevím jestli někdo odpovídal Lie na otázku Crossover,ale dle mého je to směsice všech stylů napříč spektrem :-D
Vím že to asi zní divně,ale mělo by to tak být.
Čili ti co hrají crossover můžou ve své hudbě jakoby použít všech dostupných metalových i nemetalových stylů.
Jinak já to škatulkování nijak nevnímám.
Spíše ho beru občas jako vodítko abych pak byl zklamán páč mně to většinou zní úplně jinak :mrgreen:
Varg
Metal bába
Metal bába

Příspěvekod Rematar » říjen 27, 2012, 9:52 pm

Páni, to je ale krásná debata :)
Rozhodně není pochyb, že problém zaškatulkování hýbe celým hudebním světem.
Já osobně zjišťuji, že tzv. škatulky přestávám téměř využívat,
jelikož už to snad ani není dost dobře možné.
V dnešní době, která nabízí hudbě neomezené možnosti,
už mi připadá, že polovina kapel by dokonce mohla vytvářet svůj vlastní
jedinečný styl. Tolik se to míchá a jak to má pak člověk vůbec uchopit?
Vždyť co za styl hrají třeba Ram-Zet, Borknagar, Lacrimosa, Peste Noire a miliony dalších???
Myslím, že spoustu kapel bych i urazila, kdybych je hodila do jednoho pytle
s jinými méně zajímavými a i s tím největším shitem.
Žádný djent ani podobné kraviny vůbec neznám a když už mám něco definovat,
tak se řídím podle prvků, které v té hudbě nejvíce převažují.
Ale je to fakt pakárna, až se z toho hlava točí :D
Asi by se tohle nemělo vůbec tak vážně hrotit a brát jednotlivé styly
pouze jako vodítka, aby člověk nebyl šokován, když si chce něco pustit.
Například, když se dočtu o interpretovi, že by měl hrát něco jako gothic metal,
tak by mě nemělo překvapit grindové chrochtání nebo heavy metalový jekot ;)
Rematar
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Odifus » říjen 29, 2012, 8:06 am

no já to právě beru jen jako takové vodítko jak říkáš a sám si udělam obrázek o tom jak to slyším a jak si vysvětlim jednotlivé škatulky... a přesně jak ríkáš.. je spousta kapel které by mohli vytvořit svůj vlastní styl, ale právě u těchto kapel je problém to, že ani oni neví jak by to co hrajou zaškatulkovaly... zrovna teď o víkendu u mě byl kámoš co hraje v kapele, kterou mam hodně rád a chci ji sem hodit... přinesl mi jejich první album, které nedávno vydali a když jsem se ho zeptal jestli to sem můžu upnout tak prý bez problému, ale když jsem se ho zeptal jak bych to měl prezentovat, tak na to už odpovědět nedokázal :)
Co tady děláš?
Piju...
A proč piješ?
Abych zapomněl...
Abys zapomněl na co?
Abych zapomněl, že se stydím...
Za co se stydíš?
Stydím se, že piju...
Saint-Exupéry - Malý Princ
Odifus
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Liandra » prosinec 9, 2012, 7:29 pm

Další styl, na který jsem natrefila díky Horexovi a kapele Toxic Rose viewtopic.php?f=20&t=8682
Kapela mě teda vůbec neoslovila, ale zajímalo by mě, co znamená sleaze?
Obrázek
Liandra
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Sole_Survivor_ » prosinec 9, 2012, 7:48 pm

V podstatě se tak nazývají novodobé glamové kapely ze Švédska. Věci ve stylu Mötley Crue a podobně. Ve Švédsku je to dost populární, no, mě to vůbec nebere. Když už si to mám pustit, tak fakt klasiky, dneska je to ale v podstatě mrtvý styl.
Obrázek
Sole_Survivor_
Metal Beast
Metal Beast

Příspěvekod pan.balu » prosinec 9, 2012, 8:03 pm

já sem při brouzdání na jednom metalovém foru narazil na toto: Instrumental Progressive Metal/Shred

to by mě taky zajímalo co si pod tím představit :)
"Jsou jen dvě možnosti... Buď jsme ve vesmíru sami, nebo nejsme. - Obě jsou stejně děsivé." Arthur C. Clarke
pan.balu
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Sole_Survivor_ » prosinec 9, 2012, 11:07 pm

Pojem shred se používal pro takové ty kytarové hrdiny hlavně v 80. letech, jako je Yngwie Malmsteen nebo duo Cacophony. Prostě superrychlá sóla často s vlivy klasiky...
Obrázek
Sole_Survivor_
Metal Beast
Metal Beast

Další

Zpět na Všeobecně o metalu