Talvisota

Sledujete rádi filmy? V tomto fóru si o nich můžete popovídat.

Moderátor: pan.balu

Talvisota

Příspěvekod Liandra » listopad 24, 2011, 7:36 pm

Talvisota
Zimní válka

Drama / Válečný
Finsko, 1989, 195 min

Režie: Pekka Parikka
Hrají: Taneli Mäkelä, Vesa Vierikko, Timo Torikka, Heikki Paavilainen, Leea Klemola, Esko Nikkari, Samuli Edelmann, Ville Virtanen, Ilkka Järvi-Laturi

V řijnu roku 1939 začalo Rusko požadovat po Finsku značnou část jeho území. Finsko však jako vojensky neutrální stát odmítalo ruské požadavky. Proto 30. listopadu Rusko vtrhlo do Finska, které však bylo na vojenský vpád dobře připraveno. Začala "Zimní válka", která skončila 12. března 1940. Do této války odjíždějí i bratři Hakalové, Martti a Paavo. Byli povoláni, aby bránili svou zem. Mladší Paavo to bere jako čest, ale starší Martti vidí, že i ten nejzkušenější voják může padnout.

Něco málo z historie:
30. listopadu 1939 překročily sovětské jednotky finské hranice. Proti početným sovětským jednotkám zde stály finské slabé pohraniční stráže. Sovětská armáda byla přesvědčena, že Finové nebudou klást velký odpor, a proto nebyly sovětské jednotky na zimu dostatečně vybaveny. Sovětské jednotky napadali finští partyzáni a malé vojenské oddíly, které byly dobře vybaveny na válku ve sněhu a zimě. Využití lyží umožnilo Finům velmi rychlý pohyb a bleskurychlý úder na nic netušící sovětské jednotky. Sovětským problémem bylo také zásobování vojáků a koní. K dispozici měli murmanskou železnici, ale dodávky po této železnici byly nedostatečné a docházely nepravidelně. Největším problémem potom byla doprava zásob do finského vnitrozemí, přímo k bujcím jednotkám.

Sovětský postup se zastavil na Karelské šíji, kde se nacházela finská obranná linie (Mannerheimova linie). V bitvách u Taipale a u Summy nedokázaly sovětské jednotky dostatečně využít své převahy a utrpěly vysoké ztráty. Finové pod velením maršála Mannerheima zformovali protitankové jednotky vyzbrojené ručními granáty a molotovými koktejly, které vhazovaly do nepřátelských tanků, kterým se podařilo proniknout obrannou linií.
Dalším tvrdým střetnutím byla bitva u Suomussalmi. Na toto město měla zaútočit 44. a 163. ruská divize. První útočila 163. divize, která se dostal až do města Suomussalmi, ale po finském protiútoku 11. prosince 1939 byla velmi oslabena a 28. prosince - 30. prosince byla téměř rozprášena. 44. ruská divize byla po finském útoku obklíčena a zatlačena zpět. 6. ledna 1940 vydal její velitel rozkaz k ústupu, ale to již bylo příliš pozdě a divize byla zničena (navíc její velitel byl za tento rozkaz popraven). V lednu 1940 se Finové snažili likvidovat obklíčené ruské svazky na vlastním území. Tato taktika uzavřených kotlů se nazývala Motti.
Rusové se mezitím připravovali na nový mohutný nápor a doplňovali stavy vojáků a materiálu. Na scénu přišel nový ruský velitel. Dosavadní generál Mereckov byl vystřídán ve vedoucí roli maršálem Timošenkem, který dostal rozkaz, aby Finsko porazil za každou cenu. 1. února začal útok bombardováním finského týlového zajištění sovětskými letadly. Dne 6. února proběhl hlavní útok. Tři sovětské divize se 150 tanky se zaútočily na úseku 8km fronty. Finové vzdorovali jen s vypětím všech sil a 15. února na rozkaz maršála Mannerheima z předchozího dne se Finové stáhli o 3 až 15 km do vnitrozemí. 8. března proběhly velmi těžké boje v prostoru řeky Tali, kde Sověti prolomili finskou obranu. Ještě větší důležitost mělo obkličování města Viipuri.
6.března odletěli přes Švédsko Finští vyjednávači do Moskvy. Po tvrdých jednáních se 13. března 1940 Finsko proměnilo v nejsmutnější zemi světa. Truchlio nad 25 000 mrtvými a 55 000 raněnými, a nad materiálními ztrátami – navzdory morálním vítězství, kterých jeho stateční synové dosáhli. Země byla vydána na milost a nemilost Rusku.
Finové se sice po tvrdých bojích vzdali, přesto však celému světu ukázali, že se i malý stát s omezenou armádou při dobré taktice a díky omylům protivníka dokáže ubránit útoku vojenské mocnosti.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=7ELfMprEbrI&feature=related[/youtube]

nebo
http://www.stream.cz/uservideo/397574-t ... dni-fronta
Obrázek
Liandra
Moderátor
Moderátor

Re: Talvisota

Příspěvekod Liandra » listopad 24, 2011, 7:41 pm

Teď bych vás chtěla poprosit, pokud někdo najdete nebo máte tento film a můžete ho uploadnout, šoupněte to sem.

Mě se podařilo najít jeden na czshare.com, ale bohužel zaheslovaný a dva na ulozto.cz, ale ani jeden není celý. Pár minut do konce chybí.
Obrázek
Liandra
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod pan.balu » listopad 24, 2011, 8:26 pm

našel jsem linky na rapidshare,mám je dávat ? ono bez premium účtu to asi bude děsnej opruz tahat přes free nějakých 25 linků. jsou to tři CD po osmi partech a je možné že to po rozbalení bude ten samý release s chybějícím koncem jako je na uložto
"Jsou jen dvě možnosti... Buď jsme ve vesmíru sami, nebo nejsme. - Obě jsou stejně děsivé." Arthur C. Clarke
pan.balu
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod pan.balu » listopad 24, 2011, 8:36 pm

ještě sem našel tady něco,zkontroluj čas jestli to není stejně dlouhé :

Kód: Vybrat vše
Pro zobrazení obsahu kódu se registrujte nebo přihlašte.

Video | 03:09:00 | XviD (AVI) | 720x480px (3:2) | 25.000 fps
"Jsou jen dvě možnosti... Buď jsme ve vesmíru sami, nebo nejsme. - Obě jsou stejně děsivé." Arthur C. Clarke
pan.balu
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Odifus » listopad 24, 2011, 8:42 pm

zkouším to tahat z torrentů tak uvidim jak to dopadne... jestli to bude v poho tak to pak nikam upnu...
Co tady děláš?
Piju...
A proč piješ?
Abych zapomněl...
Abys zapomněl na co?
Abych zapomněl, že se stydím...
Za co se stydíš?
Stydím se, že piju...
Saint-Exupéry - Malý Princ
Odifus
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Liandra » listopad 24, 2011, 8:45 pm

To, co jsem stáhla já, má 2:51, takže se zdá, že Baluuv odkaz by mohl být správný.
Sosnu a pisnu.
Děkuji :)

EDIT: aha.. tak to chce registraci a zadara to rozhodně není... nemáte tam náhodou někdo účet? Nebo tedy poprosím Odifuse.
Obrázek
Liandra
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Odifus » listopad 24, 2011, 8:50 pm

tak pak dej vědět jestli to je v poho.... film by mě hodně zajímal tak ať to pak zbytečně 2 hodiny nauplouduju... :)
Co tady děláš?
Piju...
A proč piješ?
Abych zapomněl...
Abys zapomněl na co?
Za co se stydíš?
Stydím se, že piju...
Odifus
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Odifus » listopad 24, 2011, 8:52 pm

jo tak teď jsem to od tebe dočet do konce :)
Co tady děláš?
Piju...
A proč piješ?
Abych zapomněl...
Abys zapomněl na co?
Za co se stydíš?
Stydím se, že piju...
Odifus
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod pan.balu » listopad 24, 2011, 8:58 pm

tohle uložto má taky 3:09 :cool:

pan.balu
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Odifus » listopad 24, 2011, 9:20 pm

hmmm tak jsem to stáhl, ale stalo se přesně to čeho jsem se bál... je to s titulkama, ale asi s Finskejma... doufal jsem že to bude bez titulků a pak se stáhnou zvlášť :(
zkoušel nikdo to od Balua?
Co tady děláš?
Piju...
A proč piješ?
Abych zapomněl...
Abys zapomněl na co?
Za co se stydíš?
Stydím se, že piju...
Odifus
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod pan.balu » listopad 24, 2011, 9:26 pm

já to zkusím ale asi až zítra ,film mě docela zajímá,mohlo by to být dobré

Edit: hm,je to 2:51 verze
pan.balu
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Antikrist » listopad 25, 2011, 6:12 pm

Tenhle film mě sakra zajímá a to jsem si nedávno říkal že se o tomto tématu vůbec nemluví, který ten link je teda správný nějak se v té hromedě příspěvků špatně orientuju.
Antikrist
Lord of Metal
Lord of Metal

Příspěvekod Liandra » listopad 25, 2011, 11:47 pm

Tak nakonec se mi podařilo najít celý film (nečekaně na ulozto.cz).
Je oproti těm, kterým chybí konec, v o něco horší kvalitě, ale ne moc.

A ač nejsem příznivcem válečných filmů, tohle se mi opravdu hodně líbilo.

Doporučuji!
Obrázek
Liandra
Moderátor
Moderátor

Zpět na Filmy