Chuck Palahniuk

Máte nějaké své oblíbené knihy či spisovatele? Zde si o nich můžete popovídat.

Chuck Palahniuk

Příspěvekod silmarill » červenec 18, 2016, 6:56 pm

Obrázek
Chuck Palahniuk, *21.2.1962


Chuck Palahniuk je americký spisovateľ s ukrajinskými koreňmi. prvý úspech zožal románom "Fight Club", ktorý bol neskôr aj sfilmovaný.

jeho knihy sú mixom thrilleru, surrealizmu, sexu, bizarnosti a nechutnosti. v jednej recenzii som čítal prirovnanie, že "jeho knihy sú ako autonehoda. šokuje vás, odvraciate sa od nej - ale napriek tomu sa so zatajeným dychom na ňu obzriete". zatiaľ som od neho čítal tieto knihy:

Klub rváčú - skvelá kniha o týpkovi, ktorý trpí nespavosťou. spriahne sa s ďalším podobným týpkom a spolu založia "Klub bitkárov", kde po nociach robia ilegálne zápasy. klub sa postupne rozrastá a vymyká sa im z rúk, keď sa mení na militantnú skupinu ktorá terorizuje okolie.

Strašidlá - táto kniha ma doslova šokovala a niekoľko krát som ju odložil. je to poviedková kniha bizarných poviedok asi 20 postáv, ktoré sú zatvorené v podzemnom kryte, kde majú spolu napísať knihu. po čase prichádzajú na to že žiadny majsterštyk dokopy nedajú, a tak rozohrávajú novú hru: chcú vo verejnosti vyvolať dojem že tam boli držaní svojím hostiteľom proti svojej vôli a začnú sa mrzačiť, aby mohli médiám predať svoj príbeh. pomedzi sebapoškodzovanie si rozprávajú svoje bizarné príbehy. silne odporúčam!

Zalknutí - príbeh chlapíka, ktorý sa živí tým že v reštaurciách predstiera že sa dusí jedlom. so svojimi záchrancami sa potom skamaráti a ťahá z nich peniaze. okrem toho navštevuje svoju dementnú matku v starobinci a je členom podpornej skupiny pre závislých na sexe. kvôli tomu je v knihe pochopiteľne mnoho sexu, ale keďže je to Palahniuk tak je to sex podivný a ne-erotický.

Tvé překrásné já - príbeh mladej ženy, ktorá sa zamiluje do ekcentrického miliardára, ktorý jej dá ochutnať sex o akom predtým ani nesnívala. prvých 100 strán je ako kópia 50 odtieňov šedej, potom nastúpi bizarnosť a surrealizmus: masturbačné hračky, anatómia, centrá rozkoše, marketing, konšpirácie, závislosť na onanii, klonovanie, lesbický sex s 200 ročnou starenou, sexuálna frustrácia, nanoboti, vražda horiacim robertkom, náboženské sekty, svetovláda.

Program pre preživších - zaujímavý námet o členovi sekty, ktorej väčšina členov spáchala sebevraždu a očakáva sa od neho, že sa teda zabije aj on. lenže jemu sa nechce. život ho baví - napríklad si zriadi helplinku pre ľudí ktorí sú psychicky na dne a tam ich presvedčuje, aby spáchali sebevraždu. keď sa stane posledným z celého kultu, všimnú si ho médía - spravia z neho nového proroka, vybudujú okolo neho nové náboženstvo a jeho prostredníctvom oberajú veriacich o peniaze. časom však hlavný hrdina zisťuje, že poslední členovia nespáchali sebevraždu ale boli zavraždení - a on je na rade.


poznáte tohto spisovateľa? ktoré knihy ste od neho čítali?
pripadne sa plánujete po ňom pozrieť?
Z dlhodobého hľadiska sme všetci mŕtvi.
Uživatelský avatar
silmarill
Metal Slayer
Metal Slayer
 
Příspěvky: 571
Registrován: říjen 26, 2009, 6:39 pm
Bydliště: ZV/DT

Re: Chuck Palahniuk

Příspěvekod pan.balu » červenec 21, 2016, 9:34 am

viděl jsem film Klub rváčů ,který se mi líbil . jak jsem se tak rozhlížel,tak nic dalšího asi zfilmovaného není ,tak ano plánuju se po jeho tvorbě porozhlédnou ,Strašidla a Zalknutí mě zaujali na první pohled
"Jsou jen dvě možnosti... Buď jsme ve vesmíru sami, nebo nejsme. - Obě jsou stejně děsivé." Arthur C. Clarke
Uživatelský avatar
pan.balu
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4217
Registrován: listopad 11, 2008, 8:44 pm


Zpět na Literatura

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron